Opłaty drogowe w Europie 2017 (wybrane kraje)

Przejazdy po drogach większości europejskich krajów wiążą się z różnymi formami opłat. Ceny i formy opłat zależą od rodzaju pojazdu, przejechanych odległości i okresu pobytu na danym terytorium. Forma płatności też jest zróżnicowana: Od tradycyjnej, w postaci opłat pobieranych na bramkach, po specjalne tzw. winiety w formie naklejek na szybę, kart magnetycznych czy elektronicznych urządzeń poboru opłat. Poniżej podajemy aktualne ceny w krajach, które najczęściej odwiedzają nasi rodacy. Sprawdźmy przed podróżą jak wyglądają opłaty drogowe w Europie .

Opłaty drogowe w Europie

Niemcy:

W 2017 korzystanie z niemieckich dróg i autostrad jest bezpłatne. Pamiętać jednak należy o konieczności zakupu ekologicznej naklejki Umweltzone jeśli planujemy wjeżdżać do niemieckich miast, w których wyznaczono strefy ochronne. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Czechy:

Korzystanie z czeskich autostrad musi być poprzedzone zakupem winietki którą przyklejamy na przedniej szybie auta. Koszt winiety zależy od rodzaju pojazdu i okresu ważności. Np. dla samochodów o masie do 3,5 ton ceny kształtują się następująco:

  • 10 dni- 310 CZK
  • Miesiąc – 440 CZK
  • Rok – 1500 CZK

Winiety można kupić np. na przygranicznych stacjach benzynowych (po obu stronach granicy).

 

Słowacja:

W tym kraju również są wymagane winiety (od 01.2017 stosowane są winiety elektroniczne) i ich cena zależy m.in. od masy pojazdu oraz okresu ważności. Przykładowe koszty zakupu winiety dla auta o masie do 3,5 ton to:

  • winieta 10-dniowa: 10 EURO
  • winieta 30-dniowa: 14 EURO
  • Winieta roczna: 50 EURO.

Zakup winiet: podobnie jak w przypadku Czech oraz przez stronę www.eznamka.sk

 

Austria:

W Austrii ceny winiet dla aut o masie 3,5 ton wyglądają następująco:

  • 10 dni: 8,90 Euro
  • 2 miesiące: 25,9 Euro
  • Roczna -86,40 Euro.

W tym kraju również można je kupić na przygranicznych stacjach benzynowych i parkingach.

 

Włochy, Francja, Chorwacja:

W tych krajach opłaty za autostrady są pobierane na bramkach zjazdowych i ich wysokość zależy od długości przejechanego odcinka. Dojeżdżając do bramek wjazdowych warto zwracać uwagę na aktualne oznaczenia i wybrać tę bramkę która umożliwia nam płacenie kartą/gotówką bądź w formie kart magnetycznych lub specjalnych urządzeń elektronicznych (podobnych do naszych urządzeń systemu Viatoll). W praktyce, nasi rodacy będą zapewne korzystać z płatności gotówkowych i kart płatniczych. Jak oszacować koszty przejazdu płatnymi odcinkami w tych krajach? Jeśli nie chcemy szukać dokładnych cen dla każdego z krajów z osobna, możemy skorzystać np. z serwisu viamichelin.com

 

UWAGI:

We Włoszech stosunkowo często pojawiają się problemy z terminalami do obsługi płatności kartami. Lepiej więc mieć ze sobą gotówkę.

Pamiętajmy, że część tuneli, autostrad górskich również jest płatna, niezależnie od tego, że wcześniej musieliśmy zapłacić za prowadzącą do nich autostradę. Przykład: Przełęcz Brenner w Austrii przy granicy z Włochami.


Grafika: pixabay.com