Jedziesz za granicę? Sprawdź czy nie potrzebujesz naklejki Umweltzone!

Coraz więcej naszych rodaków podróżuje za granicę własnym autem. Jednym z krajów, które znajdują się na trasach naszych przejazdów są Niemcy. W praktyce, jest to zwykle przejazd tranzytowy w drodze do Włoch czy Francji, jednak coraz częściej celem naszych wypraw są niemieckie miasta, a w wielu z nich czeka na kierowców pewien obowiązek.

Otóż w wielu niemieckich miejscowościach wprowadzono strefy, do których mogą wjeżdżać tylko te pojazdy, które spełniają określone normy czystości spalin. Potwierdzeniem spełnienia tych norm są specjalne naklejki z numerem rejestracyjnym pojazdu, umieszczane na przedniej szybie. Konieczność posiadania takowego oznaczenia dotyczy obywateli Niemiec ORAZ (!) cudzoziemców wjeżdżających do stref oznaczonych znakiem „Umweltzone”. Brak stosownej naklejki może się skończyć mandatem w wysokości do 80 Euro.

naklejka umweltzone
Rodzaje naklejek Umweltzone:

W zależności od stopnia czystości spalin, rozróżniamy trzy kolory naklejek Umweltzone: czerwone, żółte i zielone. Jak prawidłowo dobrać naklejkę do naszego auta? Tutaj istotne są następujące czynniki: data pierwszej rejestracji oraz rodzaj silnika w samochodzie.

W przypadku aut z silnikami benzynowymi zarejestrowanymi w okresie od 01.01.1993 do dzisiaj i aut z silnikiem Diesel-a rejestrowanymi od 01.01.2006 do chwili obecnej obowiązuje naklejka zielona.

Naklejka żółta przewidziana jest tylko dla aut z silnikami diesel-a rejestrowanymi między 01.01.2001 a 31.12.2005.

Naklejka czerwona dotyczy „diesel-i” zarejestrowanych między 01.01.1997 a 31.12.2000.

Gdzie kupić Umweltzone?

W Polsce odpowiednią naklejkę można zamówić np. za pośrednictwem stron www biura podróży Polskiego Związku Motorowego lub firmy DEKRA. Naklejka jest bezterminowa, ale w sytuacji, gdy zmienia się numer rejestracyjny auta, pojawia się też konieczność zakupu nowej naklejki. Ta ostatnia uwaga jest szczególnie ważna dla posiadaczy aut pochodzących z prywatnego importu z Niemiec. Siłą rzeczy wiele z tych aut posiada naklejki Umweltzone tyle, że z poprzednim numerem rejestracyjnym samochodu. Chcąc jeździć tym autem po niemieckich miastach ze strefami Umweltzone należy kupić nową naklejkę. Koszt naklejki to ok 90 złotych.

Czy tylko Niemcy?

Nie. Podobną (do niemieckiej) drogą idą inne kraje i tak: w Austrii, w wybranych obszarach obowiązują naklejki ekologiczne dla pojazdów ciężarowych, a od stycznia 2017 roku, plakietki Crit’Air są wymagane w wybranych miastach i rejonach Francji (niezależnie od rodzaju pojazdu i kraju jego rejestracji). UWAGA: w każdym z ww państw obowiązują tylko i wyłącznie naklejki lokalne. Posiadanie np. niemieckiego Umweltzone nie zwalnia nas z obowiązku zakupu francuskiego lub austriackiego odpowiednika.

Źródła: PZMtravel.com.pl  i DEKRA.pl