Prawidłowe ciśnienie w oponach

Jeden ze światowych producentów opon zlecił badanie stanu wiedzy o prawidłowym ciśnieniu opon w samochodzie. Okazuje się, że trzech na dziesięciu kierowców w Polsce nie wie jaki powinien być prawidłowy poziom ciśnienia w oponach.

opona2Prawidłowe ciśnienie w oponach. Dlaczego jest ważne?

Co gorsza kolejnych 3 na 10 – ciu zna tę wartość w przybliżeniu. Tymczasem prawidłowe ciśnienie to nie tylko mniejsze i równomierne zużycie opon. To także niższe zużycie paliwa oraz niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. W tym ostatnim przypadku chodzi o takie elementy jak przyczepność opon do jezdni, długość drogi hamowania, podatność na pęknięcia i  uszkodzenia mechaniczne.

Dlatego pamiętajmy o tym aby możliwie często sprawdzać stan naszych opon i ciśnienie powietrza wewnątrz. Nie tylko wizualnie, przy okazji sezonowej wymiany, ale przed każdą dłuższą podróżą, a najlepiej kilka razy w miesiącu. Nawet jeśli nasz samochód jest wyposażony w czujniki ciśnienia, nie zaszkodzi samodzielnie sprawdzić czy opona utrzymuje zalecane przez producenta wartości.

Co więcej, aby ułatwić nam to zadanie, każdy producent umieszcza w widocznym miejscu specjalną naklejkę z informacjami o zalecanym ciśnieniu w kołach przedniej i tylnej osi i przy różnym obciążeniu. Naklejkę tę zazwyczaj możemy znaleźć otwierając drzwi auta, np w okolicach elementów zamka, lub po wewnętrznej stronie pokrywki maskującej korek wlewu paliwa.