Ford EcoSport

Ceny winiet w wybranych krajach w 2018 roku.

Rozpoczyna się kolejny sezon wakacyjny. Niebawem wiele osób ruszy na zagraniczne urlopy i po drodze trafi na płatne autostrady. Postanowiliśmy więc przygotować krótkie podsumowanie  dotyczące cen winiet w wybranych krajach, jakie tego lata obowiązują na najbardziej popularnych trasach.

mitsubishi Outlander
Chcesz się przekonać co potrafię?

Austria, winieta 10-dniowa:

  • Samochody do 3,5 t: 9 Euro
  • Motocykle: 5,20 Euro

Winieta 2 miesięczna:

  • Samochody do 3,5 t: 26,20 Euro
  • Motocykle: 13,10 Euro

Tegoroczną nowością jest też możliwość zakupu winiet elektronicznych, dzięki czemu nie trzeba przyklejać naklejek na szybie, a jedynie podać numer rejestracyjny podczas zakupu winiet w specjalnym e-sklepie: (link) lub w „winietomatach”, które będą sukcesywnie rozmieszczane na autostradowych parkingach w Austrii.

Czechy, winieta 10-dniowa:

  • Samochody do 3,5 t: 310 Koron
  • Motocykle: zwolnione z opłat

Winieta miesięczna:

  • Samochody do 3,5 t: 440 Koron
  • Motocykle: zwolnione z opłat

Zakup winiet jest możliwy tak jak dotychczas, czyli w sklepach zlokalizowanych na parkingach i stacjach benzynowych, przy autostradach, przejściach granicznych, a także po stronie polskiej w np. na wybranych stacjach benzynowych.

Uwaga, pamiętajmy, że po zakupie winiety trzeba na niej wpisać numer rejestracyjny naszego auta!

Włochy – opłaty za autostrady

We Włoszech nie obowiązują winiety, a dobrze nam znane bramki. Przy wjeździe na płatny odcinek pobiera się bilet, a przy opuszczaniu  autostrady, zostaje nam naliczona opłata, której wysokość zależy od długości trasy, ale też i lokalizacji autostrady: np. te przebiegające przez tereny górskie mogą być droższe.  Jeśli chodzi o porady praktyczne to na pewno warto zwrócić uwagę na oznaczenia bramek przy zjeździe z autostrady. Jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w urządzenie umożliwiający elektroniczne rozliczanie opłat, unikajmy pasa dojazdowego, który prowadzi do bramek z oznaczeniem TELEPASS. Dodatkowo, warto mieć ze sobą gotówkę, gdyż we Włoszech częściej niż gdzie indziej pojawiają się problemy z płatnościami kartą.

Francja  – opłaty autostradowe

Podobnie jak we Włoszech, płacimy za przejechany odcinek i za przejazd przez wybrane tunele, wiadukty czy mosty. Wysokość opłat można oszacować np. na stronie viamichelin.com. We Francji również istnieje system elektronicznego poboru opłat, ale tu również konieczny jest zakup specjalnego urządzenia.

Hiszpania:

Sytuacja analogiczna do Włoch i Francji. Płatności są pobierane na bramkach, a na ich wysokość wpływa typ pojazdu i długość pokonywanego odcinka.